Emziklilik Döneminde Beslenme

BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIĞI MERKEZİ

Emziklilik Döneminde Beslenme

5 Mayıs 2019 Kategorilendirilmemiş 0
Emziklilik Döneminde Beslenme

Emziklilik döneminde beslenme oldukça önemli elbette, ancak bunu abartıp ek kalori almanıza ya da özel gıdalarla beslenmenize gerek yok. Bu süreçte sadece sağlıklı, dengeli, besleyici gıdalar aldığınızdan emin olun yeter.

Emzirme döneminde beslenme konusu sizi endişelendirmesin. İyi beslenmeniz demek, mutfakta çok fazla zaman harcayacağınız anlamına gelmiyor. Kolay, atıştırmalık veya hızlıca hazırlanabilecek pek çok besleyici yiyecek bulunuyor. Açlığınızı kolayca giderebilir ve enerjinizi koruyacak gıdalar seçebilirsiniz.

Doğumdan sonra fazla kilolarınızdan kurtulmak için acele etmeyin. Doğumdan 2 ay sonra sağlıklı zayıflama diyet programına başlanabilir. Emzirirken günlük ortalama harcanan kaloriye ek 500 kcal harcanır. Bu da annenin kilo verme sürecini kolaylaştırır.

Emzirme döneminde kadınlar sık sık susuzluk hissedebilir. Yeterli sıvı aldığınızdan emin olun. Emzirme döneminde beslenme listenize su, süt ve tatlandırıcısız meyve sularını iyi birer seçenek olarak ekleyebilirsiniz. Bebeğinizi beslerken de her zaman elinizin altında içecek bir şeyler bulundurun. Susuzluğunuzu giderecek kadar için ama aşırıya kaçmayın. Çünkü sıvı alımının süt miktarı ile bağlantılı olduğu kanıtlanmış bir şey değildir.

Emziren kadınlarda D vitamin eksikliği daha sık görülebilir. Vücuttaki D vitaminin %90’ı güneş ışığının yardımıyla deride üretilir. Emzirme döneminde beslenme ile ilgili doktorunuz veya sağlık danışmanınız, size D vitamini takviyeleri hakkında tavsiye verebilir.

İstisnalar olmasına rağmen çoğu emziren anne, bebeklerini etkilemeden baharatlı yemekleri de kapsayacak şekilde sevdikleri şeyleri, elbette aşırıya kaçmadan yiyebilir. Ama siz yine de yiyecek ve içeceklerin fazlasından kaçınmalısınız.

Emzirme Döneminde Kafein Tüketimi

Emzirme döneminde beslenme  düzeninizi korurken sıvı alınımına da dikkat etmeniz gerekir. Çok fazla kafein tüketimi yaparsanız bu durum bebeğinizi uyanık tutar ve onu normalden çok daha fazla huzursuz olmasına sebep olur. Bu nedenle kafein içeren içeceklerin alımını sınırlamanız gerekir.

Emzirme Döneminde Yağlı Balık Tüketimi

Emzirme döneminde beslenme içerisinde önemli yer tutan balık tüketimi sizin için iyidir, ama yine de haftada iki porsiyondan fazla yağlı balık yemeniz tavsiye edilmez. Sağlık Bakanlığı, kadınlar için sınırlı miktarda yağlı balık önermektedir. Çünkü balık vücuda yararlı olmasına rağmen içerisinde az miktarda da olsa kimyasal madde barındırmaktadır.

Emziklilik Döneminde Beslenme
Emziklilik Döneminde Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba!

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?