METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN BESİNLER

BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIĞI MERKEZİ

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN BESİNLER

5 Nisan 2019 Kategorilendirilmemiş 0

Metabolizma hızı ile kilo verme arasında doğrudan bir ilişki vardır. Metabolizma hızı vücudumuzdaki sistemlerin düzenli çalışması için gerekli olan, ihtiyaç duyulan minimum enerji demektir. Metabolizma hızlandıran besinlere diyetlerimizde yer açarak bazal metabolizma hızı denilen vücudumuzun dinlenme durumunda yakmış olduğu enerjiyi bir miktar hızlandırmamız mümkün. Fakat bunlardan önce asıl dikkat edilmesi gereken noktalar bu besinleri tüketmenin yanında, öğünleri düzenli olarak yemek, öğün atlamamak, metabolizma hızınıza uygun beslenmek, bol su içmek, egzersiz yapmak ve ara öğünlerle metabolizmamızın yavaşlamasına izin vermemektir. Tek öğünle hemen hemen bir günlük tüketmemiz gereken enerjiyi vücudumuza almak yerine küçük öğünler halinde sık ve az yiyerek metabolizmamızın çalışmasını daha aktif hale getirmeliyiz. Tüm bu sayılan maddeleri doğru yaptığımızı düşünüyorsak gelelim metabolizmamızı hızlandıran besinlere:

ANANAS:  Ananas bromelain denilen sindirim enzimi içermektedir dolayısıyla bu enzim proteinlerin sindiriminde etkilidir. Vücutta oluşan yıkım olaylarını harekete geçirerek  metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Bromelain maddesi ayrıca etin yaratmış olduğu sindirim sorunlarında, eti yumuşatıcı etkisi olduğundan et tükettikten sonra yaşanabilecek hazımsızlık problemine karşı da koruyucudur.

ACI BİBER: Acı biber içerisindeki capsaicin adlı madde ile metabolizma hızına 1-1.2 kat etki eder. Yemeklerinizde kullanacağınız acı biber etkisini yemek yendikten 3 saat sonra daha çok göstermektedir. Reflü, gastrit, ülser gibi mide hastalıklarınız yoksa yemeklerinize hem tat hem de sağlık açısından ekleyebilirsiniz.

YEŞİL ÇAY: Kafein ve kateşin  içeren yeşil çay, aynı zamanda vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmayı hızlandıran fenol  adında bileşikler içermektedir. Taze yeşil çay demleyerek sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

PROTEİN GRUBU BESİNLER: Proteinlerin karbonhidratlara göre sindirimi daha uzun sürede gerçekleştiği için vücudumuz proteinli yiyecekler olan et, tavuk, balık, peynir, yumurta hindi eti gibi besinleri sindirirken daha çok enerji harcar. Proteinli besinlerin tok kalmamıza yardımcı olacağını da düşürsek kilo vermeye dolaylı yoldan etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat  unutulmamalıdır ki fazla protein böbreklerdeki yükü arttıracaktır. Gereğinden fazla protein alındığında da fazlası karbonhidratlar gibi yağa dönüşecektir.

TARÇIN: Tarçının zayıflamaya yardımcı olan iki etkisi vardır. İlki kan şekerini düzenleyerek öğünler arasında yaşanan açlık hissini önler ve yemeklerden sonra daha uzun süre tokluk hissi sağlar. İkincisi ise sindirimi sırasında vücut sıcaklığını yükselterek vücutta termik etki yaratır.

HİNDİSTAN CEVİZİ: Hindistan cevizi orta zincirli yağ asitlerden zengin bir yiyecek olduğu için özellikle vücutta hemen sindirilmesinden dolayı vücutta depolanmayıp, tokluk hissi yaratarak kaslar tarafından kullanılır. 2011 yılında erkekler üzerinde yapılan araştırmada günde 1 su bardağı süte 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı eklenerek sağlıklı beslenme düzeni içinde 1 ay içildiğinde bel ve karın çevresindeki yağların azaldığı gözlemlenmiştir.

×

Merhaba!

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?