Bariatrik Cerrahide Beslenme

BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIĞI MERKEZİ

Bariatrik Cerrahide Beslenme

5 Mayıs 2019 Kategorilendirilmemiş 0

Bariatrik cerrahi diye adlandırılan obezite ameliyatı sonrası beslenme ve diyete uyum süreci oldukça önenmlidir. Çünkü ameliyat sonrası beslenme modeli ile ameliyat başarısı doğrudan ilişkilidir.

Ameliyat sonrasında nasıl besleneceğimizi bilmek ve bu duruma uyum göstermek bu süreci doğru yönetebilmemizi sağlayacak ve hayat kalitemizi yükseltecektir.

Hangi Besin Ne Kadar Alınmalı ?

Günlük sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Yemeklerden en az 15 dk öncesine ve yemeklerle beraber sıvı tüketilmemelidir. Sıvı tüketimi yemekten 30-45 dk sonra yapılabilir.

Öncelikli Besin Protein !

Protein ameliyat sonrası beslenmede en önemli besin grubudur. Ameliyattan çıkan hasta mutlaka proteinden zengin bir beslenme protokolü uygulamalıdır. Kişiye göre değişmekle beraber günlük ortalama 55-80 g arası protein alımı uygundur.

Et, yumurta, yoğurt, süt, kefir doğru tercihlerdir.

Karbonhidratlar !

Basit karbonhidratları (un, şeker, beyaz ekmek) hayatımızdan tamamen çıkartmalıyız. Onun yerine zamanla beslenmemize kompleks karbonhidratları eklemeliyiz. Onun dışında karbonhidratı meyve ve sebzelerden karşılayabiliriz.

Vitamin-Mineraller !

Hastaların günlük olarak vitamin ve mineral desteği alması gerekmektedir. Yediği yiyecek miktarı kısıtlandığı için vücutta bazı vitamin-minerallerin eksikliğinin görülmemesi adına bu adım çok önemlidir.

Sonuç olarak ameliyat sonrası başarıyı yakalamak için mutlaka diyet, spor, sürdürülebilir beslenme alışkanlığı iç içe olsun. Doktor ve diyetisyeninizden bu süreç için hep yardım almalısınız.

×

Merhaba!

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?